Warto zobaczyć

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – co warto o nim wiedzieć?

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – co warto o nim wiedzieć?

Istnieją takie zamki, które są warte odwiedzenia ze względu na niepowtarzalny klimat, jaki w nich panuje. Jednym z nich jest bez wątpienia jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek Książąt Pomorskich w Darłowie.

Warto poznać bliżej historię tej wyjątkowej budowli i dowiedzieć się, kto ją zamieszkiwał. Tutaj dowiesz się jak Darłowo wyglądało w średniowieczu. Dobrze byłoby także mieć świadomość tego, jakie atrakcje czekają na nas w tym miejscu.

Historia Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie powstał na planie, który jest bardzo zbliżony do kwadratu. Uważa się, że jego budowę rozpoczęto w roku 1352. Nietrudno się domyślić, że przez tak długi okres swojego istnienia, zamek przechodził przez wiele rąk.

Wśród mieszkańców tej gotyckiej warowni na szczególne wyróżnienie zasługują: Bogusław V, Elżbieta Piastówna, a także Zofia określana Białą Damą zamku Książąt Pomorskich. Ponoć można ją spotkać błąkającą się w okolicach zamku po zapadnięciu zmroku. Miejsce to zamieszkiwanie było również przez Bogusława XIV, a także przez żonę ostatniego Gryfity, Elżbietę. Od 1930 roku, w zamku znajduje się siedziba muzeum.

Ciekawe eksponaty i wystawy

W zamku Książąt Pomorskich w Darłowie nie brak jest interesujących wystaw i ciekawych eksponatów. Na wyróżnienie zasługuje na pewno odrestaurowana dawna sala rycerska.

Dziś jest ona określana mianem kaplicy i możemy podziwiać w niej ekspozycję sztuki sakralnej Pomorza. W sali na pierwszym piętrze zamku można zaś podziwiać eksponaty pomorskiej sztuki ludowej. Pochodzą one z XVIII oraz XIX wieku. G

odne uwagi są również rzeźby gotyckie, datowane na XVI wiem. Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługuje Anna Samotrzeć wykonana z dębowego drewna. Będąc w zamku Książąt Pomorskich warto podziwiać także liczne malowidła ścienne oraz rekonstrukcje. Wśród obrazów na pewno dostrzeżemy portrety ważnych dla zamku osobistości.