Kujawsko-pomorskieWarto zobaczyć

Skarby sztuki sakralnej: Włocławek

Skarby sztuki sakralnej: Włocławek

Ciekawy kierunek

Dla tych, których interesują skarby sztuki sakralnej, ciekawym celem wycieczki może się okazać Włocławek. Dumą tego miasta jest potężna katedra, która swą obecną formę zyskała w XIX stuleciu, jednak jej historia sięga czasów średniowiecza. W jej wnętrzu można ujrzeć wiele cennych dzieł sztuki, które mogą się pochwalić długą i ciekawą historią. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tej świątyni?

Katedra we Włocławku

Katedra we Włocławku to ciekawy przykład architektury sakralnej, obok którego trudno jest przejść obojętnie. W jej wnętrzu kryje się wiele cennych dzieł sztuki, które mogą oczarować nawet tych najbardziej wymagających koneserów malarstwa oraz rzeźby. W kościelnym wnętrzu miejsce wyjątkowo ważne zajmuje ołtarz główny, w którym umieszczony został gotycki obraz namalowany w XV wieku przez zakonnika z Sieradza. Obraz ten przedstawia „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny” i jest jednym z najcenniejszych dzieł, z jakimi można się spotkać we Włocławku. W katedrze zachwycić mogą również barokowe stalle, które pierwotnie zdobiły wnętrze warszawskich świątyń, nie brak tu również pięknych grobowców oraz epitafiów. 

Dowiedz się dlaczego jeszcze warto przyjechać do Włocławka.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu nagrobek biskupa Piotra z Bnina Moszyńskiego, wykonany pod koniec XV wieku przez samego Wita Stwosza. Ciekawie prezentuje się też kaplica św. Barbary, kusząca gotyckimi oknami i średniowiecznymi witrażami. W kaplicy św. Marcina można zobaczyć XVI-wieczną rzeźbę „Ostatnia Wieczerza”, z kolei kaplicę Zwiastowania Najświętszej Marii Panny zdobi tryptyk „Matka Boska Anielska”, będący ciekawym zabytkiem z XV stulecia. W trakcie zwiedzania tej katedry warto też zwrócić uwagę na polichromie, wykonane w latach 1900-1902 przez Zdzisława i Stanisława Jasińskich. I one są cennymi dziełami sztuki, którym w trakcie wycieczki po Włocławku warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz