Kujawsko-pomorskieNajpiękniejsze miejscaWarto zobaczyć

TOP 30 ranking najciekawszych miast do zwiedzenia w Polsce – 1. Włocławek

TOP 30 ranking najciekawszych miast do zwiedzenia w Polsce – 1. Włocławek

Historia

Włocławek to była stolica województwa włocławskiego w latach 1975-1998, które położone jest nad Wisłą. Cofnijmy się mocno w czasie, bowiem warto powiedzieć, że w XI wieku znajdował się tu istotny gród piastowski, osada targowa i przystań u przeprawy przez Wisłę, a osada nosiła nazwę Włodzisław. W 1123 roku przeniesiono tu z Kruszwicy siedzibę biskupstwa kujawskiego. Natomiast w drugiej połowie XV wieku Włocławek rozwijał się jako ośrodek wiślanego handlu zbożem. Mieściło się tu 30 spichlerzów i główna komora celna na Wiśle.

Liczne zabytki

Podkreślmy to, że miasto posiada liczne zabytki architektury, a do największych z nich należą takie oto jak: kościół św. Jana, wczesnogotycki kościół św. Witalisa i gotycka katedra Wniebowzięcia NMP. Interesującym obiektem jest również stopień wodny we Włocławku.

Najcenniejszy zabytek miasta

Warto zapytać co jest najcenniejszym zabytkiem tego miasta? Można śmiało powiedzieć, że najcenniejszym zabytkiem Włocławka jest wcześniej wspomniana gotycka katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 
Więcej o skarbach sztuki sakralnej przeczytasz tutaj. Warto wiedzieć, że ta katedra była budowana od roku 1340, a inicjatorem był biskup Maciej z Gołańczy z rodu Pałuków. Wzniesiono ją na wzór katedry w Gnieźnie, ale jest nieco skromniejsza. Jej wnętrze zostało mono zmienione podczas regotyzacji pod koniec XIX wieku, ale warto abyśmy zobaczyli gotyckie i romańskie rzeźby oraz XIV- i XV-wieczne obrazy. Wiele osób twierdzi odwiedzając to miejsce, że mocno przykuwa ich wzrok nagrobek biskupa Piotra z Bnina, który w 1493 roku wykonał Wit Stwosz. Warto dodać, że znajduje się tu również srebrny ołtarz z klasztoru w Lądzie.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz