Kujawsko-pomorskieNajpiękniejsze miejsca

TOP 10: najpiękniejsze miasta w województwie kujawsko-pomorskim

TOP 10: najpiękniejsze miasta w województwie kujawsko-pomorskim

Kujawsko-pomorskie to województwo pełne skarbów, na terenie którego nie można się nudzić. Największą popularnością cieszą się tu takie miasta, jak Bydgoszcz oraz Toruń, jednak i w mniejszych miejscowościach czekają na turystów cenne zabytki. Jakie miasteczka warto zatem odwiedzić w trakcie wycieczki po tej części kraju?

TOP 10: Brześć Kujawski

To jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych na terenie Pojezierza Kujawskiego, kuszący i piękną okolicą, i cennymi zabytkami. Brześć Kujawski może się pochwalić ciekawą zabudową oraz zespołem klasztornym Dominikanów. To cenny zabytek architektury sakralnej, któremu z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.

TOP 9: Dobrzyń nad Wisłą

Dobrzyń nad Wisłą to miasto o długiej i ciekawej historii, na terenie którego można spędzić czas w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób. Pobliskie jeziora i zbiorniki wodne przyciągają tu miłośników relaksu nad wodą, z kolei takie miejsca, jak Góra Zamkowa czy zespół klasztorny z XIII/XIV wieku stają się ważnymi atrakcjami dla tych, których fascynuje historia i dawna architektura.

TOP 8: Kcynia

Jest jednym z ciekawszych miast na Pojezierzu Gnieźnieńskim oraz historyczną stolicą Pałuk – historycznej krainy leżącej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pomorza. Kcynia może się pochwalić ciekawą zabudową oraz zabytkowym układem urbanistycznym. W czasie wycieczki po jej terenie warto też zwrócić uwagę na tak ciekawe zabytki sakralne, jak kościół św. Michała z XVII wieku oraz dawny zespół klasztorny Karmelitów, pochodzący z końca XVIII stulecia.

TOP 7: Łabiszyn

Piękna starówka jest jednym z głównych powodów, dla których warto zajrzeć do Łabiszyna. Nie brak w tym mieście i cennych zabytków architektury sakralnej, w gronie których na szczególne wyróżnienie zespół klasztorny Reformatów z XVII-wiecznym kościołem św. Mikołaja.

TOP 6: Pakość

Leżący nad Notecią Pakość to ważny ośrodek turystyczny, kojarzony m. in. z Jeziorem Pakoskim. Uwagę turystów przyciąga tu również zespół klasztorny Franciszkanów oraz Kalwaria Pakoska, składająca się z 25 kaplic rozmieszczonych na obu brzegach Noteci.

Przeczytaj więcej o atrakcjach naszego pięknego województwa.

TOP 5: Radzyń Chełmiński

Radzyń Chełmiński urzeka średniowiecznym układem urbanistycznym oraz potężnym zamkiem – jedną z ciekawszych pamiątek po Krzyżakach. W trakcie wizyty w tym mieście warto też zajrzeć do gotyckiego kościoła parafialnego św. Anny, w którym można podziwiać piękne polichromie z XVII wieku oraz obrazy Bartłomieja Strobla – nadwornego malarza Władysława IV.

TOP 4: Chodecz

Korzystne położenie sprawiło, że Chodecz stał się jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Tu, nad Jeziorem Chodeckim, nudzić się nie można. Kuszą liczne plaże i ośrodki wypoczynkowe, intrygują też zabytki, znajdujące się na terenie miasteczka. Neogotycki kościół parafialny, pochodzący z XVIII wieku zespół sakralno-cmentarny oraz liczne zespoły dworskie z zabytkowymi parkami, których nie brak w najbliższej okolicy miasta – oto główne powody, dla których warto odwiedzić Chodecz przynajmniej raz w życiu.

TOP 3: Gąsawa

To jedna z najsłynniejszych miejscowości, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki Szlakiem Piastowskim. Miasto, w którym w 1227 roku na zjeździe spotkali się książęta: Leszek Biały, Władysław Laskonogi i Henryk Brodaty, kojarzone jest przede wszystkim z pomnikiem przypominającym o śmierci Leszka Białego. Gąsawa może się jednocześnie pochwalić wieloma ciekawymi zabytkami architektury. W czasie zwiedzania tego miasta warto zwrócić uwagę na historyczny układ urbanistyczny oraz na zabytkowe domy, które do dziś otaczają tutejszy rynek. Cennym zabytkiem architektury sakralnej jest tu z kolei drewniany kościół św. Mikołaja, wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku.

TOP 2: Kruszwica

To kolejny, bardzo ważny zresztą, punkt na trasie Szlaku Piastowskiego. Kruszwica już w okresie neolitu była ważnym ośrodkiem osadniczym, a o jej długiej i ciekawej historii do dziś przypominają nam ciekawe legendy i cenne zabytki. Większość turystów zagląda na teren tego miasta ze względu na słynne jezioro Gopło, nad wodami którego wznosi się znana doskonale z legend Mysia Wieża. W Kruszwicy znajduje się również jeden z cenniejszych zabytków architektury sakralnej w tej części kraju. Jest nim romańska kolegiata św. Piotra i św. Pawła, która do dziś urzeka wiekowymi portalami oraz ciekawym wyposażeniem wnętrza.

TOP 1: Strzelno

Strzelno to ważny punkt w programie wycieczki Szlakiem Piastowskim. Średniowieczny układ urbanistyczny oraz cenne zabytki architektury romańskiej sprawiają, że chętnych na zwiedzenie tego miasta nie brakuje. Do głównych atrakcji turystycznych tego miasteczka zalicza się dawny zespół klasztorny Norbertanek z kościołem Świętej Trójcy. W jego wnętrzu wciąż można podziwiać piękne kolumny z piaskowca. Są one jednymi z najsłynniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce, a ich zdjęcia pojawiają się wielu podręcznikach do historii. Druga budowlą, której podczas zwiedzania Strzelna nie można pominąć, jest romańska rotunda św. Prokopa.

Województwo kujawsko-pomorskie ma się czym pochwalić, a tutejsze miasteczka każdego z nas mogą zaskoczyć swoimi zabytkami. Czas spędzony w tej części kraju z pewnością nie będzie czasem straconym, a wycieczki śladami historii każdemu z nas dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń.