13 września 2016 Udostępnij

Dlaczego nasz kot zjada w domu kwiatki?

Posiadasz kota? Jeśli tak, to na pewno wiesz jak się nim zajmować. Wiadomo, że nie jest to zabawka i nie kupuje się kota małym dzieciom, żeby miały się czym pobawić. Jest to zwierzę, które raczej dzieci unika, ponieważ ciągną one za ogon, ściskają i rzucają kotem. Dlatego, kupowanie kota, jeśli mamy małe dziecko, nie jest najlepszym pomysłem. Koty lubią spokój, spanie i jedzenie. Dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej. Kot powinien mieć dwie miski. Jedna na jedzenie, a drugą na wodę. Miska z woda powinna być zawsze pełna szczególnie jeśli podajemy kotu suchą karmę.

Bardzo ważne jest to, aby karma była pełnowartościowa i zawierała jak najlepszej jakości składniki, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu kota oraz jego organów wewnętrznych. Nie wybierajmy karm z marketów, które mają w sobie mnóstwo konserwantów , barwników, ulepszaczy i aromatów. Przez takie pożywienie, kot będzie cierpiał na przeróżne niedobory, a to zwykle kończy się chorobami. Jeśli kochasz swojego zwierzaka, to wybieraj mu karmy z naturalnym składem oraz pojadające pochodzące z wiadomego źródła składniki. Niekiedy jednak możemy zauważyć , że zamiast karmy kot zaczyna zjadać nam kwiatki. Czym to jest powodowane? Czy to tylko kaprys?

Czy to bezpieczne?
Jeśli kot zjada kwiatki, to możemy podejrzewać, że brakuje mu błonnika i witamin. Zwykle zaczyna się od niewinnego podgryzania liści, a kończy na zjedzeniu nawet całej rośliny. Zwykle koty sięgają do takich sposobów jeśli mają zaparcia. Dzięki kwiatom, które pobudzają jelita, poprawia się ich praca i mija zatwardzenie. Jednak może to także wywołać odwrotny sutek i zamiast pomóc jeszcze bardziej zaszkodzić i sprowadzić biegunkę. Może to być jednak także korzystne, ponieważ kwiaty pozbędą się z przewodu pokarmowego kłaczków. Inne wytłumaczenie, to po prostu ciekawość kota, który chętnie pobawi się roślinką, która zwisa. Prowadzi to do innej ciekawości jaka jest próbowanie kwiatka.
Zastanawiasz się na pewno, czy takie podgryzani lub zjadanie roślin jest dla kota bezpieczne, ponieważ niektóre rośliny mogą być trujące. Do takich należą te z rodziny liliowatych jak konwalie, tulipany, gwiazdy betlejemskie oraz żonkile. Bardzo szkodliwe mogą być także chemikalia , którymi spryskujemy w rośliny czasie kwitnienia. Objawy zatrucia to apatia i brak apetytu.