13 września 2016 Udostępnij

Oswajanie kota

Marzysz o tym, aby mieć pupila? Jeśli mieszkasz w mieście to może być to dość trudne szczególnie dla tych, którzy chcą większego zwierzaka niż chomik. W mieszkaniu jest zwykle mało miejsca dla domowników , a co dopiero dla zwierzaka jak np. pies. Dlatego też, wiele osób rezygnuje z posiadania zwierząt. Co więcej takiego pupila nie wypuścimy na dwór ponieważ może nam zginąć, wpaść pod samochód czy też wejść do miejsca, gdzie wprowadzanie zwierząt jest zabronione. Im większy zwierzak tym więcej z nim mamy kłopotów. Dlatego dobrym wyjściem będzie posiadanie kota. Są to zwierzęta niewielkie, nie potrzebują dużo miejsca oraz nie robią bałaganu.

Zwykle jednak mamy dylemat z tym skąd wziąć kota oraz czy decydować się na małego czy dużego osobnika. Akurat ze znalezieniem problemu mieć nie będziemy. Na Internecie jest mnóstwo ogłoszeń ludzi, którzy oddają koty. Jest też ich dużo w schroniskach, a niekiedy błąkają się dzikie po ulicach. Wiele osób nie chce adoptować kotów dorosłych, ponieważ wydaje się im, że taki kot się nie przyzwyczai i będzie uciekał. Tymczasem jest to całkowicie na odwrót. Znacznie łatwiej w nowym otoczeniu jest się zaaklimatyzować dorosłemu osobnikowi niż małemu przerażonemu kociakowi.

Trudne zadanie
Ważną kwestią w posiadaniu zwierzaka jest jego oswajanie. Bardzo często, ludziom wydaje się, że koty są stworzone do tego , aby mieszkać w domach. Tymczasem, jeśli bierzemy małego kotka, nie zna on ludzi i nie jest do nich przyczajony. Szczególnie trudne jest przyzwyczajenie kota znalezionego na ulicy, który się, ludzi boi. A co z kotem ze schroniska? Nie w każdym zaznają zwierzęta miłości, dlatego może pojawić się problem z ich opieką. Lepiej ze schroniska niekiedy wsiąść kota dorosłego, ponieważ szybciej się on przyczai do nowego otoczenia niż mały kotek. Trzeba jednak każdemu z nich dać czas na aklimatyzację. W małym pokoju powinniśmy ustawić leżankę dla kota oraz jego miski z jedzeniem i piciem. Przez pierwsze dni warto także nie brać go na ręce i na siłę się z nim nie bawić.
Jakie są metody oswajania kotów? Jednym ze sposobów jest ciągle włączone radio. Dzięki temu kot będzie się przyczajał do ludzkiego głosu. Możemy także łagodnie i czule przemawiać do kota, aby go nie wystraszyć. Kota umieszczamy najpierw w małym pomieszczeniu, aby czuł że jest na swoim terenie. Stopniowo możemy także zachęcać do zabawy kota i starać się pachnie jak on np. poprzez wytarcie rąk w jego posłanie.