13 września 2016 Udostępnij

Odrobaczanie kociąt

Chcesz mieć kota? W takim razie zastanów się czy posiadasz dla niego odpowiednie warunki oraz wiedzę , aby takim kotem się zająć. Wiadomo, że nie jest to aż tak skomplikowane jak w przypadku psa, którego trzeba tresować i wprowadzać , a także zapewniać rozrywkę , aby nie pogryzł mebli. Koty są spokojniejsze, bardziej zrównoważone i lubią długo spać. Najlepiej jest wsiąść kota ze schroniska. Będzie on kochany, wdzięczny i pozbawiony ignorancji, która koty zwykle posiadają. Czeka tam mnóstwo zwierząt na dom. Zwykle jednak są to już dorosłe osobniki. Mają już one ukształtowany charakter, a więc możemy mieć problem z niektórymi jego cechami szczególnie jeśli nie jest przyzwyczajony do mieszkania w domu.

Jednak niekiedy zdarza się, że w schronisku są małe kotki, które ktoś podrzucił. Wtedy mamy okazję na zaadoptowanie mniejszego osobnika. Możemy go nauczyć swoich zasad panujących w domu oraz zachowania. Możemy mieć jednak problem z przyzwyczajeniem się do nocnego miauczenia. Na początku kotek nie będzie też trafiał do kuwety. Takie małe kotki są słodkie i kochane, ale wymagają odpowiedniej opieki. Trzeba je karmić odpowiednim dla nich pożywieniem. Co więcej małe kotki wymagają odrobaczenia.

Dlaczego, jak często, w jaki sposób?
Jest to ważny zabieg szczególnie w przypadku małych kociąt. Dzięki temu unikną one tracenia zdrowia podczas dorastania. Choroby, jakie wywołują robaki i pasożyty są dla kociąt bardzo groźne. Pojawiają się one w organizmie kotka kiedy ssie mleko. Jeśli zarażona była kocica glista kocią to maluszki wysysają ja razem z mlekiem. Co więcej wszelkie larwy w otoczeniu potrafią żyć nawet kilka tygodni. Powodować robaki mogą więc nawet zbrudzenia w misce czy resztki kału.
Kotka odrobaczamy w 4 tygodniu życia. Później aż do 3 miesiąca życia co dwa tygodnie podajemy odrobaczające leki. Odrobaczanie cały czas przeprowadzamy co jakiś czas np. co trzy lub sześć miesięcy. Częściej możemy to robić u tych kotów , które spędzają dużo czasu na zewnątrz. La tych, które całe dobę spędzają na kanapie, raz na pół roku jest zupełnie wystarczające. Środków do wybór mamy mnóstwo i mogą to być tabletki, pasty czy krople. To jaki środek na odrobaczanie wybierzemy zależy głównie od wieku kota.