13 września 2016 Udostępnij

Choroby układu moczowego u kotów

Koty to dość specyficzne zwierzęta. Tak jak na przykład psy są zwykle pełne energii i szalone, tak koty są spokojne i opanowane. Zależy to oczywiście od charakteru, ale zwykle widzimy takie osobniki, których nic dookoła nie obchodzi i najlepiej tylko by jadły i spały. Niektórzy uważają także , że są to zwierzęta fałszywe. Wszystko zależy czy ktoś lubi te zwierzęta czy nie. Jednak możemy trafić na bardzo różne charaktery tych zwierząt. Trafiają się zarówno dzikie i szalone, ale kochające właściciela jak i takie, które dbają tylko o to, aby mieć pełną miskę. To jaki osobnik nam się trafi zależy od rasy kota, jego charakteru oraz naszego wychowania. Jeśli chcemy mieć kota, który będzie naszym towarzyszem i przyjacielem , to zdecyduj się na rasę, która właśnie takie cechy przejawia.

Weź jednak pod uwagę to, że niektóre rasy są szczególnie narażone na określone choroby. Wiąże się to z uwarunkowaniami genetycznymi. Jednak niektóre choroby mogą wystąpić z powodów różnych niedoborów, uszkodzeń czy są to wrodzone wady. Coraz częściej na choroby zapadają nie tylko ludzie , ale także zwierzęta. Do czynienia mamy z chorobami nerek, pęcherza, serca, wątroby, alergiami itp. A co jeśli u twojego kociaka pojawią się np. problemy z układem moczowym? Na co zwracać uwagę?

Objawy, leczenie i przyczyny
Jeśli zauważymy , że nasz kociak bardzo często oddaje mocz, ale wydala go niewiele, to musimy go poobserwować. Możesz także zwrócić uwagę na to, że kot miauczy podczas oddawania moczu, nie trafia do kuwety, wchodzi do niej i wychodzi oraz musi się bardzo napinać. Zaobserwować można także niekiedy krew w moczu u takiego kota. Jeśli zobaczysz, że kot często wylizuje okolice brzucha oraz cewki moczowej, to są to także objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę. Niektórym może się wydawać, że koty nie trafiają do kuwety na złość właścicielowi. Niestety nie jest to przyczyna takiego zachowania, jest nią zwykle choroba. Może to być także kuweta, która jest zbyt rzadko sprzątana lub nieodpowiedni żwirek. Jeśli zauważymy, że nasz kota ma jakiekolwiek problemy z załatwianiem się, to należy jak najszybciej zgłosić się z nim do weterynarza.
Zwykle w takim wypadku robi się badania moczu. Jednak uzyskać go może być dość trudno, gdyż kociak nie będzie zbyt zadowolony z naszego postępowania. Jest to niekiedy bardzo trudne zadanie, ale o pomoc możemy poprosić weterynarza. Zwykle masuje on pęcherz kota, co powoduje wydzielanie moczu. Niekiedy też mocz jest pobierany bezpośrednio igłą z pęcherza. Mocz łapiemy do pojemniczka, który dostaniemy w aptece. Powinien on być świeży jak tylko jest to możliwe. Wykonywane są badania weterynaryjne moczu, które określają jakie bakterie się w nim znajdują. Kiedy mamy już wyniki, to idziemy z nimi do weterynarza. On bowiem będzie wiedział co kotu dolega i jakie leczenie podjąć.