13 września 2016 Udostępnij

Linienie kota

Marzysz o kociaku? Jeśli masz małe dzieci, to raczej poczekaj aż urosną, ponieważ na takim połączeniu mogą ucierpieć obie strony. Koty są z natury leniwe, lubią jeść i być pieszczone. Zachowują się także jak właściciele domów jeśli w nich mieszkają. Nieco inaczej wygląda sytuacja wśród kotów które mieszkają na wsi. Zwykle mają one mnóstwo miejsca do biegania, dzięki czemu są pełne energii, skaczą po drzewach i niekiedy są dzikie, a jak się ich weźmie na ręce to drapią i uciekają. Niekiedy , takie zachowanie kota jest podyktowane działaniem właściciela, a raczej jego brakiem. Jeśli nie stara się on oswoić kota, to nie bezie on nastawiany przyjaźnie do ludzi. Jednak oswojenie np. kotka znalezionego na ulicy może być bardzo trudne. Są one bardzo przerażone i boja się ludzi. Takie przyzwyczajanie może trwać latami lub w ogóle nie dojść do skutku. Nie wszyscy mają jednak tego świadomość i przygarniają koty, które błąkają się po ulicach.

Opieka nad kotem
Musimy także pamiętać o tym, że kot wymaga opieki. Musimy mu poświęcać uwagę, szczególnie jeśli mieszka on z nami w mieszkaniu i nie jest wyprowadzany na dwór. Co więcej taki kot musi posiadać odpowiednie akcesoria. Potrzebne są dwie miski: jedna na jedzenie , a druga na picie. Do tego zabawki i szczotka lub zgrzebło i gilotynka do paznokci. A co jeśli kot ma krótszą sierść ? Po co wtedy szczotka? Czesanie kota ma na celu nie tylko dbanie o to, aby sierść nie była splatana, ale także o to, aby pozbyć się martwych włosów. Właściciele kotów mają bardzo często problemy z wszechobecna sierścią na ubraniach, meblach, dywanach itp.

Jak rozwiązać ten problem?
Najprostszym sposobem na to, aby się sierści pozbyć jest czesanie kota. Powinno odbywać się ono regularnie dzięki czemu martwe włosy będą regularnie usuwane i mniej ich będziemy znajdywać w domu. Możesz także położyć kawałek koca w miejscu, gdzie zwierzak zwykle śpi i co jakiś czas go trzepać lub odkurzać w ten sposób pozbywając się sierści. Może y także skorzystać ze szczotek narożnych. Umieszczamy je w mieszkaniu, a kot ocierając się o nie zostawia tam sierść. Jednak w tym wypadku znacznie większy problem mają Ci, których koty są krótkowłose , ponieważ taka sierść jest sztywna i się wbija we wszystko. Bardzo ciężko jest się jej pozbyć.
Przy linieniu najważniejsze jest oczywiście częste czesanie kota. Podawany powinien być także odpowiedni pokarm, który bogaty będzie w witaminy i minerały. Dieta powinna zawierać biotynę, cynk witaminy A, C, E oraz kwasy tłuszczowe.