13 września 2016 Udostępnij

Nieuleczalny FIV

Marzysz o kociaku? Jeśli tak, to już się takiego pupila czas sprawić. Nie jest trudno znaleźć kota do adopcji. Możemy do zarówno kupić już z rodowodem , jak i przygarnąć ze schroniska czy też dzikiego z ulicy, który się błąka. Jednak nad takim wyborem jak branie ze schroniska czy z ulicy musimy się zastanowić. Bardzo często ludzie bezmyślnie biorą dzikiego kota, który chodzi po ulicy. Nie jest to zawsze dobra decyzja, ponieważ kot, który nie jest przyzwyczajony do ludzi będzie zdziczały , a nawet agresywny. Dlatego, taka decyzję musimy przemyśleć. Oswajanie takiego kota może trwać nawet kilka lat , jeśli w ogóle się nam to uda, ponieważ potrzeba mnóstwo cierpliwości. Z kotami ze schroniska wygląda to nieco inaczej, gdyż one także są przerażone na początku, ale później się przyczajają, w dużej mierze zależy to od usposobienia kota oraz od tego jak wcześniej był prze ludzi traktowany.
Kiedy już będziesz miał swojego ukochanego pupila, to musisz zapewnić mu odpowiednie warunki. Przede wszystkim potrzebna będzie wyprawka, czyli miski na wodę i jedzenie, kuweta i akcesoria do pielęgnacji. Kota, wato także odrobaczyć i powtarzać zabieg co jakiś czas. Kolejną kwestią jest pożywienie, musimy uważać co kotu podajemy, aby nie zniszczyć jego zdrowia. Nie zapominajmy także o obserwacji zwierzęcia. Może się bowiem okazać, że ma on np. FIV czyli odpowiednik ludzkiego HIV.


Powstawanie i leczenie
Wirus ten u kotów znajduje się we wszystkich wydzielinach z ciała. Jednak zwykle dawka jest zbyt małą , aby choroba się rozwijała. Choroba jest bardzo długa i powolna przebiega. Niekiedy objawy mogą pojawić się nawet po kilku latach. Zarażeniu chorobą ulegają koty młode w wieku 2-3 lat. Zaś symptomy choroby nasilają się kiedy kot ma 8 lub 10 lat. Na początku bardzo trudno rozpoznać objawy FIV. Kiedy stale powiększone są węzły chłonne, to dopiero wtedy możemy podejrzewać chorobę niedoboru immunologicznego. Kot jest także osłabiony, ma stany zapalne przewodu pokarmowego, jamy ustnej , układu oddechowego oraz dróg moczowych.
Niestety, tak jak w przypadku ludzkiego HIV, tak i tego kociego FIV nie ma lekarstwa. Uważa się jednak, że jeśli kot nie ma ponownych objawów to może żyć jeszcze kilka lat. Może hyc on bowiem leczony tylko wtórnie poprzez podawanie witamin, leków przeciwzapalnych oraz stosując odpowiednia dietę. Bardzo ważne jest także regularne odrobaczanie zwierzęcia.