13 września 2016 Udostępnij

Łupież u kota

Koty są zwierzętami, które nie są przez wszystkich lubiane. Jednak tak samo jest z psami, szczurami, papugami itp. zawsze znajdzie się ktoś, kto nie lubi jakiegoś zwierzęcia. Jednak jeśli ktoś nie przepada za np. psem i nie robi mu krzywdy tylko go unik, to nie jest jeszcze źle. Znacznie większy problem pojawia się wtedy, kiedy zwierzęta są krzywdzone przez takiego człowieka. Ludzie także porzucają swoich pupili, które się, im znudzą. Dlatego właśnie powstają schroniska. Jest tam mnóstwo zwierzaków, które się na ludziach zawiodły, ale nadal mają nadzieje na to, że znajdzie się ktoś, kto ich pokocha i da im dom. Jeśli więc marzysz o zwierzaku, to jest to świetna okazja, aby dać dom właśnie takiemu biedakowi.

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na większe zwierzę lub nie masz czasu na wyprowadzanie to warto sprawić sobie kota. Może on mieszkać w mieszkaniu w mieście. Nie wymaga wyprowadzania na dwór, chyba że ktoś chce, a także nie robi bałaganu i hałasu. Jednak musimy wiedzieć, że takiego pupila może być ciężko na początku przyzwyczaić. Co więcej trzeba asie nim zajmować , czesać , pielęgnować i odpowiednio karmić. Trzeba także obserwować stan zdrowia zwierzaka i zwracać uwagę na wszelkie dolegliwości. Ważna jest także stosowana karma. Może się bowiem okazać, że zła dieta sprowadzi na kota problemy w tym także skórne. Może pojawić się łupież. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jak leczyć?
Przede wszystkim jeśli zauważymy łupież, to powinniśmy udać się z kotem do weterynarza. Nie każdy jednak jego rodzaj wymaga leczenia farmakologicznego. Nigdy możemy się go pozbyć zamiana diety kota lub opieką. Jeśli naskórek zaczyna się złuszczać, to pojawić się może wiele różnych chorób. Przyczyna tego może być nieodpowiednia dieta, która posiada zbyt małe ilości kwasów tłuszczowych omega 3. Powoduje to , że naskórek wysycha i zaczyna się złuszczać. W tym wypadku futro kota pokazuje jaka jest jakość podawanej karmy. Jednak łupież może być także reakcja alergiczną na nową karmę lub produkt do pielęgnacji. Powodem może być również biegunka, która odwadnia czy wymioty. Przyczyna do powstawania łupieżu mogą być także zmieniające się pory roku przy których następuje zmiana temperatury.
Pupil, który ma łupież powinien mieć zawsze świeżą wodę. Jeśli łupież wywołała dieta, to musimy ją zmienić . Dobrze w tej kwestii zapytać o zdanie weterynarza. Bardzo pomocne będzie także regularne czesanie sierści co sprawi, że kondycja skóry zacznie się poprawiać. Jeśli zaś łupież wywołały pasożyty to konieczne jest leczenia farmakologiczne.