13 września 2016 Udostępnij

Biegunka u kota

Zamierzasz sprawić sobie pupila? Najczęściej na towarzyszy wybierane są psy. Jednak nie każdy na takiego osobnika może sobie pozwolić. Niektórzy nie mają czasu na wyprowadzanie psa oraz poświecenie mu uwagi. Jeśli chodzi ktoś do pracy, to zostawianie psa na ponad 8 godzin zawsze wiąże się ze stresem czy niczego nie zniszczy. Dlatego dla takich osób, idealnym towarzyszem będzie kot. Są one niewielkie i nie wymagają aż tyle uwagi co psy. Oczywiście, nie oznacza to, że możemy zostawić go samemu sobie. Trzeba pamiętać zabawie z kotem szczególnie jeśli mieszkamy w mieście, a kot nie jest wyprowadzany. Taki osobnik będzie się czuł samotny jeśli nie poświecimy mu czasu i będzie usilnie próbował opuścić mieszkanie.

Mając kota, musimy zapewnić mu odpowiednie żywienie. Koty mieszkające w domach, nie mają za bardzo miejsca na to, aby spalać kalorie. Dlatego muszą mieć dostosowaną do takich warunków dietę. Na rynku znajdziemy specjalnie zaprojektowane karmy dla takich kotów, które zapobiegają otyłości. Nie zapominajmy o obserwacji kota. Musimy wiedzieć czy mu coś nie dolega lub kiedy się dziwnie zachowuje. Szczególnie trzeba reagować jeśli kot ma biegunkę. Nie zawsze jest to coś strasznego, ale niekiedy może to oznaczać początek choroby.

Przyczyny i leczenie
Zwykle biegunki u kotów są łagodne. Jednak trafiają się takie przypadki, że pojawia się ona jako objaw poważniejszej choroby. Biegunka do ciężkiego stanu może doprowadzić szczególnie młodsze osobniki. Pojawiają się także podrażnienia jelit i odbytu. Przyczyn biegunki może być wiele. Mogą to być objawy alergii pokarmowych , infekcji wirusowych, złej diety czy stresu. Dodatkowo przyczynić może się zjedzenie czegoś nieświeżego prze kota, zatrucie pokarmowe, wypicie mleka krowiego, zamiana karmy na inną, nowotwory, leki oraz stany zapalne jelit. Jeśli zobaczymy, że kot ma biegunkę, to nie stosujmy domowych sposobów, ale skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. W takim wypadku ważne jest szybkie działanie.
To jak leczyć kota z biegunki powie nam lekarz weterynarii. Jeśli okaże się , że biegunka to objaw poważnej choroby, to lekarz powinien zrobić EKG, badania krwi i kału kota. Jeśli jest to reakcja na karmę, to wystarczy ją zmienić na taką , która ma najwięcej gotowanego mięsa z kurczaka. Nie wolno podawać karmy suchej.