13 września 2016 Udostępnij

Łysienie kotów

Każdy z nas potrzebuje mieć jakiegoś pupila. Wywołuje on bardzo pozytywne emocje, uczy nas opieki i troski. Najczęściej na role towarzysza i przyjaciela wybierane są psy. Są one energiczne i inteligentne. Jednak na psa nie każdy może sobie pozwolić. Trzeba go wyprowadzać oraz poświęcać dużo uwagi. Jednak inaczej wygląda sytuacja w przypadku kota. Jest on zwykle spokojny, lubi leżeć na kolanach, nie zajmuje dużo miejsca. Jest to idealny lokator dla osób, które mają małe mieszkania, ale pragną mieć jakieś zwierzątko. Jednak kot nie zabawka i nie można mieć go przez chwilę a jak się znudzi to zostawić samemu sobie , zapomnieć ci porzucić. Dlatego decyzja posiadania takiego zwierzaka, powinna być przemyślana. Kotu musimy zapewnić odpowiednie warunki. Powinien mieć on miejsce do spania , zabawy oraz drapak, jeśli nie chcemy mieć porysowanych mebli. Wymaga on także odpowiedniej diety.

Nie powinniśmy podawać kotu popularnych karm z marketu jeśli nie chcemy, aby zwierzak zachorował. Takie pożywienie zawiera niewiadomego pochodzenia mięso, alergeny, konserwanty, barwniki oraz dużą ilość innych substancji, które są szkodliwe. Najlepiej wybierać karmy, które mają składniki najwyższej jakości, zostały on przebadane oraz są pochodzenia naturalnego. Jeśli będziemy stosować odpowiednią dietę, to nasz kot będzie zdrowy, szczęśliwy i piękny. Jednak dodatkowo musimy dbać o jego sierść, poprzez czesanie. Pogorszeniu jej jakości może spowodować np. zła dieta lub choroby. Niekiedy jednak u kota może pojawić dojść nawet do wypadania całych garści sierści, co kończy się łysymi miejscami. Co jest tego powodem, jak zapobiegać?

Powstrzymaj łysienie
Łysienie u kota może wystąpić w różnych miejscach i w zależności od tego możemy ustalić co konkretnie powodowało takie objawy. Jeśli sierść stracił nasz pupil w okolicach pyszczka , to zaatakowały go pasożyty zewnętrzne. Może to być spowodowane łojotokiem lub nużyca skóry. Okrywa włosowa nie ma możliwości odbudowy ponieważ złogi tłuszczu zalegają na skórze. Taki stan rzeczy mogą wywołać także hormony z którymi związana jest niedoczynność tarczycy lub nadczynność kory nadnerczy. Łysienie na może być spowodowane alergią pokarmową lub wziewną. Alergia powoduje , że kot nadmiernie wylizuje sierść i podgryza skórę co przerzedza futerko. Do ego przyczynić może się także stres zwierzęcia. Może go wywołać remont czy przeprowadzka. Na grzbiecie i po bokach może być ona wywołana atopia czyli alergią, której powodem także mogą być zmiany hormonalne.
Jeśli kot łysieje, to trzeba udać się z nim do weterynarza. Przeprowadza on testy grzybicze, diagnostykę hormonalną oraz badania histopatyczne. Jeśli to alergia pokarmowa wywołała nadmierne linienie to trzeba jak najszybciej zmienić dietę kota. W sklepach weterynaryjnych i zoologicznych znajdziemy specjalnie skomponowane karmy dla alergików.