13 września 2016 Udostępnij

Brak apetytu u kota

Chcesz mieć kota? Niektórym wydaje się , że opieka nad nim to bardzo prosta sprawa, ponieważ zwierzak sam się sobą zajmuje. Nie do końca jest to prawda. Trzeba go przecież poczesać, nakarmić, dać co jakiś czas świeżą wodę, pogłaskać i zabrać do weterynarza na kontrole zdrowia. Pojawia się także pytanie skąd wziąć kota. Jedni decydują się na kupno, ponieważ chcą barć udział w wystawach lub rozmnażać osobnika. Jeszcze inni decydują się na zabranie kota ze schroniska lub przygarnięcie jakiegoś błąkającego się po ulicy. Bez względu na to skąd kota weźmiemy musimy mieć świadomość odpowiedzialności jaka na nas spoczywa.

Kot musi być tak jak każde stworzenie dobrze odżywiany, aby nie chorował. Bardzo ważne jest , aby unikać karm marketowych, które są pełne alergenów, barwników i wszelkiej chemii, która będziesz szkodzić zwierzęciu. Starajmy się kupować karmy, które mają naturalny skład i posiadają przebadane składniki wysokiej kości. Jeśli będziemy podawać kotu karmę marketową , to musimy liczyć się z tym, że będzie on zapadał na rożnego rodzaju choroby. Dlatego istotna jest obserwacja zwierzak. Jeśli zauważymy jakiekolwiek oznaki choroby należą jak najszybciej udać się do lekarza. A co jeśli trafi się nam kot niejadek? Zwykle koty uwielbiają jeść. Jeśli zauważymy, że nasz kociak nie ma apetytu może się okazać, że ma on problemy ze zdrowiem.

Przyczyny braku apetytu u kota
Kot może nie jeść tylko przez 48 godzin. Po upływie tego czasu w jego wątrobie zachodzą zamiany, które powodują , że narządy wewnętrzne zaczynają szwankować. Dlatego, jeśli tylko nasz kot przestanie jeść, trzeba jak najszybciej zdiagnozować przyczynę. Powodem braku apetytu mogą być zaparcia. Powodem tego są zwykle kłaczki połykane podczas lizania sierści. Kiedy przewód pokarmowy zostanie przez nie zatkany należy dać kotu do skubania trawę. Inna przyczyną może być także zmiana karmy. Niejedzenie nowego posiłku może oznaczać to, że nie podoba mu się zmiana karmy. Jednak może się okazać , że brak apetytu jest spowodowany cięższą chorobą. Mogą to być problemy z nerkami, jelitami, pyszczkiem czy dziąsłami.

Przyczyna może także leżeć w psychice kota. Mogą to być np. wprowadzone zmiany. Kociak może stracić chęć do jedzenia, jeżeli zmieni on miejsce zamieszkania, dom jest remontowany lub też pojawia się inne zwierzę. Może to być także tęsknota za opiekunem, wtedy kot ma depresję.